Stylizacje

Wartości nadrzędne – jak rozpoznać, które są ważne dla Ciebie – navy coat

Witaj,

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się co jest dla Ciebie w życiu na prawdę ważne?
Z jakimi wartościami idziesz przez życie?
Czy są one na pewno Twoje czy narzucone przez otaczający Cię świat?

Jeśli nie, to warto to zrobić. Jednak jak? Po czym masz rozpoznać co jest dla Ciebie najważniejsze?
Najprościej po emocjach jakie w Tobie wywołują: entuzjazm, uśmiech, poświęcenie mimo braku sił – to te emocje, które towarzyszą w tej chwili.

Można powiedzieć, że wartość która jest dla Ciebie najważniejsza to ta, za którą byłbyś w stanie nawet oddać życie.coat & pants Only / sweater SH / shoes Vagabond / watch Meller / scarf Pieces / lipstick Anastacia Beverly Hills, Crush via ShopaholicDolls
zdjęcia: Dominik
oprawa: ja

Wykład, który zainspirował mnie do napisania dla Ciebie tego wpisu, mówi o wartościach w ten sposób:
„Każdy z nas ma swój system wartości. Wartości nadrzędne wraz z najważniejszą z nich – nadwartością – oddziałują na naszą podświadomość i pokazują nam drogę. Pełnią w życiu taką samą funkcję jak przepisy ruchu drogowego na ulicach. Łatwo można sobie wyobrazić, co by się działo, gdyby ich nie było. Czy bez znajomości kodeksu drogowego moglibyśmy jechać płynnie i bezpiecznie? A czy płynnie i bezpiecznie moglibyśmy przejść przez życie, gdybyśmy nie kierowali się wartościami?”

Każdy z nas kieruje się w życiu wartościami. Jeden zdaje sobie z tego sprawę, drugi nie, ale każdy je ma. Każdy z nas bardziej realnie albo tylko podświadomie działa według nich.

W tym rozważaniu, aby nie zasypywać Cię zbyt wieloma informacjami, chcę skupić się na 3 wartościach, które myślę, że można byłoby przypisać do każdego człowieka: rodzina, praca, zdrowie.

Rodzina
Jeśli rodzina jest dla Ciebie najważniejsza zapewne masz dużą determinację w wykonywaniu codziennych obowiązków. Radością jest dla Ciebie spędzanie czasu z rodziną, bo jest to również wtedy twój czas. Wiesz co dla Twojej rodziny jest najlepsze i znasz ich na wskroś.
Jeśli wtedy jesteś szczęśliwy to znaczy że rodzina ma dla Ciebie ogromną wartość.

Jeśli jednak jest inaczej to każda chwila spędzona z członkami rodziny będzie dla Ciebie czasem straconym. Będziesz patrzył na zegarek i odliczał minuty do wyjścia. Będziesz robił wszystko, aby wykręcić się z rodzinnej imprezy. Chwila wśród swoich bliskich nich nie cieszy Cię tak bardzo jak byś tego chciał.
Może trzeba przyznać przed samym sobą, że to nie rodzina jest dla Ciebie najważniejsza?

Praca
Jeśli zadania w pracy nie sprawiają Ci większej trudności, lubisz poświęcać czas pracy, i nie masz wyrzutów sumienia w związku z tym, że praca przysłania inne aspekty Twojego życia, to musisz wiedzieć, że praca ma dla Ciebie ogromną wartość. Jesteś w stanie poświecić prawie wszystko pracy, terminom i obowiązkom. Jeśli nawet taki dzień jak Wigilia czy urodziny żony nie są powodem do tego aby wyjść z pracy o czasie to jest duża szansa że praca jest wysoko w Twojej hierarchii wartości.

Jeśli jednak praca to po prostu tylko obowiązek. Jeśli traktujesz pracę tylko jako aspekt finansowy, bo dzięki niej masz fundusze na inne przyjemności. Jeśli praca dla Ciebie to tylko 8-16 i nic poza tym, bo rodzina czy tez inne zadania są ważniejsze to możesz śmiało stwierdzić, że praca to nie jest dla Ciebie duża wartość. Jest ona tylko narzędziem do spełniania innych celów w życiu.

Zdrowie
Jeśli zdrowie jest dla Ciebie najważniejsze to zdrowo się odżywiasz, ćwiczysz, chodzisz na spacery, kontrolujesz jego stan regularnie. Unikasz używek, bo masz świadomość, że to jest szkodliwe. Masz świadomość, że zdrowie to dar i musisz je pielęgnować. Zapewne wtedy zdrowie to wartość, która, mimo wszystko, będzie wysoko w twojej hierarchii.

Jeśli jednak na co dzień karmisz się „śmieciowym” jedzeniem, używki to dla Ciebie chleb powszedni a sen to przereklamowana sprasza to można sądzić, że zdrowie nie jest dla Ciebie istotne. Nie musisz od razu poddawać się kultowi zdrowego trybu życia, ale musisz mieć świadomość konsekwencji braku dbania o siebie.

Jeśli nie jesteś w stanie określić jednej z wartości jako twojej wartości nadrzędnej (taka sytuacja może się przydarzyć) to staraj się aby wartości które wybrałeś nie konfrontowały się ze sobą. Nie możesz dopuścić do zaniedbywania jednej na rzecz drugiej. Musisz uważnie obserwować swoje działania i sprawiać aby wartości wzajemnie się uzupełniały.
Powyżej opisałam tylko 3 wartości, które uznałam za istotne w życiu ludzkim. Ale jest ich znacznie więcej …
Pamiętaj, że określając swoją hierarchię wartości musisz być wobec siebie absolutnie szczery.

Moje zdanie jest takie, że nieważne którą z powyższych wartości wybrałeś jako swoją wartość nadrzędną. Być może jest to w ogóle jeszcze inna wartość. Najważniejsze jest to, że jest ona w 100% Twoja.
Nie oglądaj się na opinie innych, nie ulegaj wpływowi otoczenia. Bądź wierny swojej wartości i podążaj jej ścieżką, a będziesz szczęśliwy !
Tego Ci życzę 🙂

„Człowiek zadowolony ma więcej tego, co już ma.” – Bert Hellinger


Jeśli jesteś w stanie podzielić się swoimi przemyśleniami czy tez prawdziwymi sytuacjami z życia Twojego bądź Twojego otoczenia odnośnie poruszanego tematu, pisz w komentarzu – będzie mi miło 🙂
Pozwól mi zainspirować się Twoją historią.

Pozdrawiam Cię serdecznie,
Weronika

źródła: „Inspirujący kurs: Jak rozwinąć kluczowe cechy osobowości” – Zespół autorski Personality Improvement Institute

(2) Komentarze

 1. Matthewduh says:

  Cześć, kojarzycie gdzie znaleźć dobre suknie ślubne w Kaliszu? Koleżanka poleciła mi kontakt z tą krawcową. kojarzycie ktoś?

  1. SimplyBeautifulpl says:

   Cześć,
   Szczerze mówiąc nie odpowiem na to pytanie bo nie kliknę w ten link (nie wiem co pod nim się kryje).
   Trochę dziwi mnie ten komentarz w ogóle nie na temat?
   Jeśli nie jest to spam to daj znać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *