Psychologia, Stylizacje

Psychika kobiety – czym różni się od psychiki mężczyzny? – total white look w rzepaku

Witaj,

Mówi się, że kobiety są z Wenus a mężczyźni z marca. Mężczyźni mówią, że nigdy nie zrozumieją psychiki kobiet, że bywamy niezrozumiałe totalnie, nie pojęte są nasze działania. To samo mogłybyśmy powiedzieć o mężczyznach, prawda? 🙂

Tak poważnie, to jest to właśnie fascynujące i piękne, że tak się różnimy. Te różnice nas do siebie przyciągają, to właśnie te różnice bywają niekiedy podstawą przyjaźni i związków. To zupełnie normalne, że się różnimy. Jednak warto wiedzieć w jakich aspektach się różnimy. Możemy uniknąć wtedy niepotrzebnych nieporozumień, po prostu.

„Kobieta zna doskonale mężczyznę z jego słabej strony,
ale nie potrafi zgłębić jego siły.
Mężczyzna jest dla kobiety tak samo tajemnicą,
jak kobieta dla mężczyzny. 
Gdyby tak nie było, 
wówczas różnorodność płci byłaby zbytecznym i daremnym trwonieniem 
sił przyrody.”

Kahindranath Tagore

Kobieta różni się od mężczyzny w wielu aspektach. Poniżej postaram się przedstawić te, które sama zauważyłam podczas bycia w związku, ale też podczas relacji, które obserwuje w otoczeniu oraz których ciągle uczę się z fachowych książek i felietonów.Tom Tailor spodnie podobne znajdziesz tutaj / vintage SH lniana bluzka / Szafa.gra koszyk / SH chusta / Meller zegarek / semilac 001 paznokcie

Kobiety:

– są bardzo emocjonalne

Moja mam zawsze mówi, że mam emocje na wierzchu i to tak samo jak ona. My, kobiety jesteśmy i będziemy zawsze bardziej emocjonalne od mężczyzn. Wszystko przyjmujemy tak jakby do serca, nad wszystkim zastanawiamy się pięćdziesiąt razy, „wałkujemy” temat, wspominamy, pamiętamy więcej. Wszystko to co wymieniłam łączy się dla nas z wielkimi przeżyciami, dlatego tak rozpamiętujemy i często nie potrafimy zapomnieć, niestety. Bo czasami są to niemiłe przeżycia. Ale przez tą wrażliwość, możliwość ogromnego zachwytu, odczuwania silniej jesteśmy piękne. Potrafimy dużo zrozumieć i o wiele więcej odczuwać. Bardzo lubimy czuć się emocjonalnie dobrze przy drugim człowieku. Sfera zrozumienia, bliskości jest dla nas bardzo ważna.

– są niezależne

Panowie, musicie się z tym zgodzić. Kobieta samotna częściej bywa bardziej samodzielna i zaradna od samotnego faceta. Potrafi zadbać o siebie, ma dobrą pracę, mieszkanie itd. Pomijając kwestie finansowe to potrafi mieć dobrych przyjaciół, wsparcie, jest silna i samoświadoma. Choć kobiety uwielbiają czuć się komuś potrzebne, być z kimś, to zazwyczaj nie szukają nikogo na siłę. Komfort psychiczny jest dla nas ważny.

– są zazwyczaj bardzo towarzyskie

Kobiety potrzebują kontaktu z innym człowiekiem. Mają bliskie przyjaciółki czy przyjaciół, są społecznicami. Lubią spotkania towarzyskie, zazwyczaj w kobiecym gronie i potrafią się wspierać mocno nawzajem. Są współczujące i bardzo cierpliwe w kontaktach międzyludzkich. Są bardzo empatyczne.

– są spostrzegawcze, pamiętliwe

To już po trosze opisałam w punkcie pierwszym mówiącym o emocjach. Lecz tutaj chcę skupić się na zdarzeniach na przykład z przeszłości. Kobiety pamiętają bardzo dużo faktów z przeszłości, daty, ubiór i różne dla niektórych małoistotne szczegóły. Może to trochę wynika z tego, że kobiety zazwyczaj mają pamięć wzrokową i zakodowują w pamięci sprawy, których inni w ogóle nie zauważają. Znacie to dziewczyny prawda? Kiedy mówisz, że wtedy miałaś niebieską sukienkę albo wyprostowane włosy, a Twój partner w ogóle nie pamięta takich szczegółów Waszego któregoś tam spotkania. Dla Ciebie jest to mega istotne.

– są dobre w planowaniu

Jesteśmy w stanie zaplanować każdy szczegół na przykład podroży, tak, że potem okazuje się, że każda minuta jest zapełniona jak należy. Znasz pewnie nie jedną kobietę, która ogarnia cały dom, dzieci, pranie, sprzątanie, gotowanie i jeszcze zawodowo pracuje – ja taką znałam odkąd żyję – to moja mama, którą serdecznie z tego miejsca pozdrawiam <3 Mamy takie możliwości, choć ja muszę sama przyznać, że nie lubię mieć aż tak zaplanowanych dni czy podróży. Wolę trochę spontanu, choć wiem, że czasem z tym spontanem przesadzam. Co ciekawe, mój mąż w tym planowaniu w naszym związku jest lepszy.

A jeśli już o moim mężu mowa, to mam dla Ciebie niespodziankę. Poprosiłam wybranka mojego serca o napisanie kilku słów na temat naszej psychiki:

W zachodnich krajach niemal 50% małżeństw kończy się rozwodem. Spowodowane jest to w dużej mierze brakiem kompromisu a przecież na tym opiera się związek. Mężczyzna chce by jego żona muślała jak facet tymczasem kobieta by jej mąż rozumiał ją jak rozumieją inne kobiety. Nie dziwi nas że kobiety chodzą do toalety przynajmniej parami ale już zdziwiło by nas to w przypadku mężczyzn.
Jesteśmy różni. To fakt. A może by tak zamiast naciągać drugą połówkę w swoją stronę spróbować zrozumieć jej odmienność i cieszyć się w jaki sposób uzupełnia naszą ?

W dzisiejszych czasach promowana jest filozofia, że jesteśmy równi. To błąd. Zabijamy w ten sposób naszą indywidualność i korzyści z tego płynące. Tak samo jak system edukacji próbuje zrównać wszystkich uczniów łącząc ich w duże grupy tak samo w dorosłym życiu stara się nam wmówić że jesteśmy równi. 
Nie jesteśmy … i to jest piękne. Każdy z nas jest lepszy w czymś. Zamiast starać się skopiować inna osobę czy płeć lepiej wyeksponować swoje mocne strony.

Wszystko zaczęło się dawno, dawno temu gdy ludzie mieszkali w jaskiniach. Kobieta zajmowała się potomstwem i domowym ogniskiem tymczasem mężczyzna miał upolować pożywienie oraz bronić przed dzikimi zwierzętami . Wszystko to by zapewnić przetrwanie gatunku. Podział ten był podyktowany różnicą w naszej fizjonomii. Z tego samego powodu i chęci przetrwania mężczyźni są bardziej skłonni do rozwiązłości niż kobiety. Mężczyzna chce przekazać swój materiał genetyczny w jak największej ilości. Kobieta szuka partnera który zapewni jej potomstwu przetrwanie. Wspólne dla obojga jest to że chcą przetrwania gatunku.

Ale wracając do naszej jaskini. Wierzcie lub nie ale te czasy bardzo wpłynęły na to jacy jesteśmy dziś i jak się różnimy. Mężczyzna chodząc na polowania musiał  przemierzać długie dystanse by znaleźć zwierzynę. Następnie wiedzieć jak wrócić do jaskini. Stad panowie lepiej rozpoznają drogę ale maja dość wąskie widzenie z racji że takie było im potrzebę by wypatrzeć zwierzynę.

Kobieta pozostając w jaskini nie potrzebowała tych cech. Natomiast musiała widzieć szeroko, rozpoznawać czy potomstwo jest chore lub czy ktoś ma złe zamiary. Stad kobiety widza szerzej zauważając wszystko co dzieje się dookoła. Ich oczy rozpoznają więcej kolorów i lepiej odczytują język ciała od mężczyzn. Nazywamy to powszechnie kobiecą intuicją.

Kwestie wzroku mają odzwierciedlenie dziś w codziennych sytuacjach. Zarówno kobiety jak i mężczyźni oglądają się za płcią przeciwną tak samo często. Natomiast kobiety nie potrzebują do tego takiego obracania głową jak mężczyźni. 
Mężczyźni także bardziej potrzebują kontaktu wzrokowego z rozmówcą niż kobiety by go wysłuchać. Stąd kobiety wiedzą, że skoro mężczyzna nie patrzy to zapewne nie słucha. I tu pojawia się gdy mężczyzna nie patrzy na swoją rozmówczynię znana fraza „czy ty w ogóle mnie słuchasz ?”.

Kobieta po części z racji opieki lepiej rozpoznaje nie tylko mowę ciała ale także ton głosu. Dlatego też pojawia się często niezrozumiałe dla mężczyzn stwierdzenie „Nie mów do mnie tym tonem !”.
Mężczyzna zastanawia się wtedy „O co jej chodzi ?” lub „Skąd ona wie ?”. To też zaliczamy do kobiecej intuicji.

Kolejnym bardzo istotnym elementem różniącym zachowania kobiet i mężczyzn jest gospodarka hormonalna. Jak zapewne wszyscy wiemy poziom odpowiednich hormonów wpływa na nasze zachowanie.
A tu różnic jest naprawdę sporo. To że się różnimy powodują zarówno aspekty ewolucyjne, gospodarka hormonalna jak i aspekty społeczne jak np. przekazywanie stereotypów swoim dzieciom które nieraz ślepo je powielają w dorosłości. Tematyka ta jest niezwykle rozległa. Jesteśmy ludźmi i to nas łączy. Idąc dalej jeszcze więcej dzieli ale to jest w tym najlepsze bo Twoja druga połówka ma Cię dopełniać a nie powielać. Tak więc nie próbuj jej zmieniać a cieszyć się jej odmiennością. Ucz się ją rozumieć i doceniać. Bo różnimy się … i to znacznie. 
Próba usilnego równania wszystkich to niczym robienie z wybitnie uzdolnionego muzycznie dziecka piekarza … bo przecież powinien odziedziczyć rodzinną piekarnię.
Dominik


Jak widzisz mój mąż ugryzł temat bardziej obszernie, ale myślę, że bardzo obrazowo i przystępnie Jestem mu wdzięczna za to, że tak poważnie podszedł do mojej prośby i że zgodził się na napisanie dla Ciebie tych słów.

„Kobieta codziennie koryguje własny obraz,
który mężczyzna
bezskutecznie stara się osadzić w ramkach.” 

Sławomir Wróblewski

Wniosek:
Tak – jesteśmy różni, tak zawsze będziemy. Niesamowite jest to, że pomimo różnic, potrafimy być ze sobą, cieszyć się swoim towarzystwem, wręcz tęsknić za kontaktem. Potrafimy być razem dzień w dzień często całe życie.
Wiesz co jest najważniejsze? Abyśmy mieli szacunek do swoich różnic, akceptowali je, starali się je zrozumieć i przede wszystkim nie zmieniali tej drugiej strony na siłę. Bądźmy dla siebie dobrzy i cieszmy się tym, że tak cudownie możemy się uzupełniać.

Kobieto moje kochana, jestem ciekawa co jeszcze byś dodała do tych spostrzeżeń, tak ze swojego życia.
Mężczyzno – dopisał byś coś jeszcze?
Pisz koniecznie.

Będę wdzięczna również jak podasz ten tekst dalej, tak aby dowiedziało się o nim jak najwięcej osób, jeśli oczywiście Ci się spodobał. Temat jest bardzo ważny dla każdego z nas!
Daj również znać czy chcesz aby mój mąż częściej udzielał się w artykułach 🙂

Ściskam mocno,

Weronika

P.S. Jeszcze raz chcę podziękować mojemu mężowi za poświęcenie czasu na tekst dla Ciebie ale również za to, że jechał ze mną prawie 30 km od miasta aby znaleźć to piękne miejsce do zdjęć i zrobił mi te cudowne zdjęcia i filmiki. Jesteś wielki, dziękuję <3

(3) Komentarze

 1. Cześć wielkie dzięki za post !

  1. SimplyBeautifulpl says:

   Asiu,
   A ja Ci dziękuję za te słowa. To jest bardzo ważny dla mnie artykuł i cieszę się, że są osoby, którym jest to w jakiś sposób przydatne:)
   Pozdrawiam Cię i ściskam!

 2. Moim zdaniem niczym się nie różni – obie płcie są psychiczne xD

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *