Styl życia, Stylizacje

Naturalne materiały – dlaczego warto je wybierać i jak je pielęgnować

Witaj,

Długo nie wiedziałam jakie to są tak naprawdę naturalne materiały. Nie miałam wiedzy na ich temat w ogóle. W kupowaniu nowych ubrań dla siebie kierowałam się głównie upodobaniami – jeśli mi się coś podobało i pasowało na mnie oraz cenowo było dla mnie w porządku to kupowałam daną rzecz. W ogóle nie zwracałam uwagi na skład. Dopiero, gdy moja szafa tonęła w dużej liczbie niepotrzebnych mi tak naprawę ubrań, które nie przepuszczały powietrza, rozciągały się, bądź wyglądały niekorzystnie, lekko mówiąc, po pierwszym praniu, zaczęłam zagłębiać się trochę w informacje na temat materiałów i w ogóle zaczęłam być bardziej świadoma w kwestii dobierania swojej garderoby. Przez zmniejszanie ilości potrzebnych mi ubrań zaczęłam patrzeć na ich jakość i zauważyłam, że taki model u mnie się sprawdza najlepiej. Poza tym nie wydawałam już nie wiadomo ile pieniędzy na, tak mi się kiedyś wydawało, potrzebne mi nowe rzeczy. Zaczęłam kupować więcej z drugiej ręki, a jak już decydowałam się na zakup czegoś w sklepie to kierowałam się właśnie tym, żeby ta rzecz pasowała do mojego stylu, do ubrań, które już posiadam, a przede wszystkim musiała mieć dobry skład. Wiedziałam wtedy, że taka rzecz posłuży mi na lata. Tak staram się postępować do tej pory i jest mi z tym najlepiej. Żałuję, że tak późno to zrozumiałam, ale jak to mówią: „lepiej późno nić wcale”. Może i Ciebie zainspiruje tym artykułem do świadomego wybierania materiałów lepszej jakości, ograniczania czasami bezsensownych zakupów oraz dawania ubraniom drugiego życia poprzez szukanie ich w second hand’ach.

Poniżej przedstawię Ci cztery, najbardziej popularne, moim zdaniem, naturalne włókna, z których tworzone są, między innymi, ubrania, które posłużą Ci dłużej i będą zdrowe dla Ciebie i Twojej skóry. Len, bawełna, wełna, jedwab.

LEN

Włókno roślinne. Bardzo przewiewny, znany jest właśnie przez to jako materiał idealnie sprawdzający się na upały (zachecam Cię tutaj do „skoczenia” do mojego innego artykułu, w którym to znajdziesz inspiracje lnianych ubrań). Wchłania również świetnie wilgoć, co przy upałach jak najbardziej się sprawdza. Jest antyalergiczny, co w obecnych czasach dla wielu z nas jest bardzo ważne. Jest biodegradowalny. Prawdziwy len mocno się gniecie i jest trudny do dobrego wyprasowania jednak przez to też jest odporny na tarcie i rozciąganie.

Pielęgnacja: Materiały lniane można prać w pralce automatycznej, nawet na wysokich temperaturach. Jednak warto patrzeć zawsze na metkę. Najbezpieczniej jest (jeśli metka nie mówi inaczej) prać lniane materiały w 40C przy użyciu dosyć dobrych środków piorących. Suszyć je można w stanie rozwieszonym a prasować najlepiej, gdy są jeszcze trochę wilgotne. Jeśli są już suche, to dla lepszego efektu, można spryskać materiał wodą.

Ciekawostka: włókien lnu, początkowo, używano do zszywania skór lub jako sznurka.

BAWEŁNA

Również, jak len, jest włóknem roślinnym. Jest najpopularniejszą tkaniną w przemyśle tekstylnym z uwagi na swoją miękkość oraz na fakt, że używana jest do produkcji materiałów opatrunkowych. Znowu podobnie jak len, dobrze wchłania wilgoć i oddycha, dlatego wiadomo, że bawełna idealna jest jako ubiór do ćwiczeń i wszędzie, gdzie będziemy mieć mocny wysiłek fizyczny. Czysta bawełna ma tendencję do gniecenia się i jest dosyć mało elastyczna. Bawełnę z łatwością można farbować i można ją wybielać.

Pielęgnacja: ze względu na jej wytrzymałość, można ją prać w bardzo wysokich temperaturach wielokrotnie, jednak aby uniknąć wyblaknięcia bawełny kolorowej, optymalna temperatura prania to 60C (jeśli inaczej nie mówi metka). Bawełnę prasować można w wysokiej temperaturze z parą, jednak zaleca się robić to na lewej stronie.

Ciekawostka: bawełnę używano kiedyś do produkcji węży strażackich.

WEŁNA

Włókno uzyskiwane z sierści zwierząt: owiec, lam, kóz i innych. Z włókna tego uzyskuje się wysokiej jakości tkaniny, między innym na przykład kaszmir (bardzo miękki i przyjemny w noszeniu), który pochodzi z sierści kóz kaszmirskich. Jednak jedną z najlepszych gatunków wełny uważana jest wełna alpaki. Wełna znana jest powszechnie ze swoich doskonałych właściwości termoizolacyjne, co sprawia, że jest bardzo doceniana zimą i w krajach, gdzie temperatury nie są za wysokie okrągłym rokiem, te wszystkie wełniane czy kaszmirowe swetry, szaliki, czapki i rękawiczki. Wełna ma niestety skłonność do filcowania się, jednak to jest chyba jej jedyna wada.

Pielęgnacja: ważne jest, iż wełnę należy prać w bardzo niskiej temperaturze, najlepiej ręcznie. Najszybciej wysycha, kiedy zawinie się ją w ręcznik, lekko wyciśnie i położy na płasko do całkowitego wyschnięcia. Prasować należy ostrożnie w niskiej temperaturze, przez wilgotny kawałek materiału. Odświeżyć zbity materiał wełniany można poprzez włożenie go na chwilę do zamrażalnika. Odzyskuje wtedy swoją delikatność.

Ciekawostka: wełna znakomicie pochłania promieniowanie UV.

JEDWAB

Włókno to, podobnie jak wełna, pozyskiwane jest od zwierząt, tym razem jednak są to kokony jedwabników. Materiał jedwabny jest dosyć drogi w porównaniu z innymi, ze względu na jego duże koszty produkcji. Jedwab jest bardzo przyjemny w dotyku, gładki, połyskliwy, śliski i zwiewny. Przez te cechy jest bardzo kobiecy i uważany za materiał bardzo pożądany i wysoce lubiany. Nie ulega szybkiemu gnieceniu.

Pielęgnacja: tkanina jedwabna to bardzo delikatny materiał. Ogólnie należy prać go ręcznie, jednak zawsze należy patrzeć na metkę. Tak samo jest w prasowaniem. Należy być ostrożnym przy tym z temperaturą (najlepiej użyć najniższej) oraz dobrze jest robić to na lewej stronie wtedy, kiedy materiał jest jeszcze wilgotny.

Ciekawostka: jedwabniki czyli owady, z których kokonów uzyskuje się jedwab, karmi się liśćmi, najlepiej z drzew morwy lub dębu.

W popularnych sklepach (sieciówkach) zazwyczaj natkniesz się na sztuczne materiały, między innym poliester czy elastan, jak również połączenia naturalnych i sztucznych materiałów. Jak tych pierwszych staram się unikać i Tobie też to radzę, to połączenia dwóch różnych materiałów czasami kupuję, jeśli mi dana rzecz pasuje mocno. Patrzę jednak wtedy ile procent w tym jest jednak tego naturalnego materiału.

Czysto naturalne materiały również znajdziesz w takich sklepach, nie zawsze w dużych cenach (albo warto łapać promocje – ale te naprawdę dobre), zwracaj wtedy uwagę na skład i połóż nacisk na jakość a nie na ilość.

Zachęcam Cię przede wszystkim do poszukiwania ubrań wykonanych z naturalnych materiałów w second hand’ach. Naprawdę można znaleźć „perełki” za niewielkie pieniądze, a przede wszystkim dać takiej rzeczy drugie życie.
Dobrze jest szukać okazji u małych, lokalnych projektantów, którzy tworzą piękne ubrania, zazwyczaj tylko z naturalnych materiałów i są to unikatowe rzeczy. Nie zawsze muszą być takie ubrania mocno drogie, a jeśli już, to nie wszystkie. Czasami też warto „uzbierać” dłuższy czas i zainwestować w cos wyjątkowego i mega dobrego składowo.
Fajnie też jest wymieniać się ubraniami z rodziną czy znajomymi. Ja na przykład oddaje moje siostrom: one chodzą z przyjemnością, gdzie ja na przykład już w danych rzeczach nie chodziłam długo. To jest super.

Daj znać czy zwracasz uwagę na naturalne materiały? Nosisz takie?
Jeśli tak to jakie zazwyczaj i które najbardziej lubisz?

Ściskam,

Weronika

*źródła: Wikipedia, https://kameralna.com.pl/charakterystyka-materialow/, https://www.sportisimo.pl/porady/pielegnacja-odziezy/
**wszystkie zdjęcia użyte w artykule pochodzą ze strony Pinterest.

(2) Komentarze

  1. Bardzo ciekawy i przydatny post. Oby tak dalej 🙂

    1. SimplyBeautifulpl says:

      Dziękuję i cieszę się, że informacje stały się przydatne 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *