Psychologia, Stylizacje

Wiara w siebie – beige coat & grey scarf

Witaj,

Mówią, że trzeba ciągle czegoś pragnąć, żeby żyć. Chcesz, aby Twoje cele, plany życiowe się zrealizowały tak jak byś sobie tego życzył. Jednak często poprzez brak wiary w siebie część z nich nie dojdzie do skutku.

Skąd czerpać wiarę w siebie?
Wiara w swoje możliwości wynika z poczucia własnej wartości. Więc jeśli masz niskie poczucie własnej wartości to ciężko Ci jest uwierzyć w siebie.


coat Dorothy Perkins via Zalando / pants Only / sweater C&A similar here / scarf Pieces / shoes Gino Rossi via eobuwie.pl / bag Tommy Hilfiger / earrings W.Kruk / rings RedRubin
zdjęcia: Dominik
oprawa: ja

Musisz mieć świadomość, że każdy z nas rodzi się taki sam pod względem swojej wartości. Każdy człowiek jest wartościowy. Jeden będzie miał większą wiedzę wiedzę w jednej a mniejszą w drugiej dziedzinie, drugi na odwrót. Ale każdy z nich jest wartościowy i wyjątkowy.

Napoleon Hill, twierdzi, że wiara w siebie to chemia ludzkiego umysłu i kiedy łączy się ona z pozytywnym myśleniem, człowiek jest w stanie osiągnąć niewyobrażalnie wiele.

Czy zgadzasz się z amerykańskim pisarzem, czy twierdzisz jednak, że nie masz na to wpływu ?

Wiem jak bardzo ciężko jest Ci czasami przyznać przed samym sobą: jestem wartościowym człowiekiem i mogę wszystko osiągnąć, czego tylko zapragnę. Wpływają na ten stan różne okoliczności w Twoim życiu, jak te z dzieciństwa czy dorastania. Złe wzorce otaczającego Cię świata sprawiają, że zaczynasz wątpić w swoją wartość.
Szczególnie gdy w dzieciństwie nie mialeś odpowiedniego wsparcia w rozwoju Twojej wiary w siebie, to znaczy jeśli czułeś ze strony bliskich ciągłe oczekiwanie na więcej zamiast docenianie w Tobie tego co już umiesz i potrafisz zrobić. W konsekwencji tego w dorosłym życiu czujesz się słabszy i ciągle niewystarczająco dobry. Nie wpływa to pozytywnie na poczucie Twojej własnej wartości.

Ugruntowany system wartości wyniesiony z dzieciństwa sprawia, że masz solidne fundamenty do tego, aby wierzyć w siebie we wszystkich podejmowanych przez Ciebie działaniach. Jeśli jednak fundament ten jest lekko zachwiany nie znaczy wcale od razu, że do końca swojego życia będziesz człowiekiem mniej wartościowym.
Każdą bliznę da się zagoić.
Zachwiane poczucie wartości można odbudować w dorosłym życiu. Nigdy nie jest za późno.

Wymaga to wielkiej pracy, ale historie wielu ludzi pokazują, że jest to realne. Czerp wiedzę z tych historii, cały czas się dokształcaj, pracuj nad sobą oraz otaczaj się dobrymi ludźmi a będzie Ci łatwiej uwierzyć w swoje możliwości.
Jeśli uwierzysz to zobaczysz jak wiele możesz osiągnąć. Zdziwisz się jak wiele zależy od Ciebie.

Na zakończenie chce Ci przedstawić historie pewnego orła, którą usłyszałam w wykładzie „Inspirujący kurs: Jak rozwinąć kluczowe cechy osobowości”. Historia ta jest z opowiastki cytowanej kiedyś przez Antoniego Demello.

„W pewnym gospodarstwie kura wysiadywała wiele jaj. Po odpowiednim czasie wykluły się z nich pisklęta. Jedno w niczym nie przypominało delikatnego kurczaczka. Było wyraźnie większe, miało szponiaste pazury i silny zakrzywiony dziób. Najwyraźniej nie była to kura tylko orzeł. Pisklak dojrzewał w przekonaniu ze jest dorodnym kogutem. Jadł robaki i grzebał w ziemi. Gdy dorósł nauczył się latać ale robił to dość dziwnie. Podobnie jak obserwowane wokół kury pokonywał zaledwie kilka metrów i to nisko nad ziemia. Kiedyś dorosły już orzeł zobaczył ptaki krążące wysoko na niebie jednak do głowy mu nie przyszło, ze ma takie same możliwości. Zestarzał się i umarł w stadzie kur do końca przekonany ze jest jedną z nich.”

Wiarą popartą czynami jesteś w stanie zmienić wszystko. Uwierz tylko, że możesz na prawdę bardzo dużo. Czasami wystarczy, czego nie zrobił orzeł, spojrzeć wyżej. Trzeba tylko uwierzyć i zrobić pierwszy krok, którego nikt za Ciebie nie zrobi.
Bo kto inny jest w stanie uwierzyć w Twoje możliwości bardziej niż Ty sam?

Ściskam,
Weronika

źródła: „Inspirujący kurs: Jak rozwinąć kluczowe cechy osobowości” – Zespół autorski Personality Improvement Institute

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *