Psychologia, Styl życia

Sylwetki kobiet – #1 Jane Fonda

Witaj,

Wyjątkowe, piękne, utalentowane, wartościowe. Takie są kobiety. Po rozmowie z Tobą na grupie na facebook’u stwierdziłam, że to rewelacyjny pomysł, aby wprowadzić serię artykułów o kobietach, które zrobiły na mnie i na innych również duże wrażenie. Będą to kobiety ze świata mody, filmu, show biznesu, ale też „zwykłe” kobiety z naszego otoczenia. Będę chciała przedstawiać Ci kobiety inspirujące, niezależnie skąd pochodzą, jakie miały dzieciństwo, co robią i z kim się spotykają. Przekrój sylwetek różnych, ale naprawdę różnych kobiet, które łączy jedno – są bardzo inspirujące.

W pierwszym artykule z tej serii chcę przedstawić Ci sylwetkę aktorki – JANE FONDA. Fonda to aktorka wyjątkowa, z tego głównie ją znałam. Jej wszystkie role są mega wyjątkowe, ma ogromny talent. Nie widziałam jednak, że była i jest wielką działaczką społeczną i z tego była swego czasu bardzo znana. Zauroczyła mnie swoim podejściem do życia, mądrością, ogromną świadomością wartości, potrzeby miłości i samoakceptacji siebie.

„Myślałam, że jak nie będę doskonała to nikt mnie nie pokocha. Jednak zrozumiałam, że dążenie do perfekcji jest toksyczne. Nie jesteśmy idealni, musimy akceptować swoje cienie. Czasami wystarczy być wystarczająco dobrym”.

Powyższe i inne inspirujące słowa aktorki posłuchać możesz w filmie dokumentalnym o aktorce, który dostępny jest w HBO o tytule „Jane Fonda w pięciu odsłonach”. Film pokazuje całą życiową drogę aktorki, tą zawodową ale i prywatną. Sama aktorka wypowiada się w nim wiele razy. Polecam Ci serdecznie, bo to na pewno nie stracony czas – bardzo dobry dokument a przede wszystkim wyjątkowa osoba Jane Fondy. Tym czasem zapraszam Cię na moje spojrzenie na tą postać.

Dzieciństwo i dorastanie.

Gdy zaczęłam szukać informacji na jej temat, dopiero dowiedziałam się, że jest ona córką wielkiego amerykańskiego aktora Henry’go Fonda. Słyszałam o nim kiedyś ale zupełnie nie skojarzyłam, że Jane Fonda jest jego córką. Aktorka wychowała się w aktorskiej rodzinie, jako najstarsza córka państwa Fonda. Ma młodszego brata i siostrę. Jej mama zajmowała się domem. Z tego co opowiada aktorka, jej rodzicielka była bardzo smutną kobietą. Jako dziewczynka nie rozumiała dlaczego, jednak odczuwała do własnej matki wręcz niechęć. Dopiero po wielu latach dowiedziała się, że wpływ miało dzieciństwo jej mamy i niestety nie układające się dobrze małżeństwo z Henry’m Fonda – „Jeśli cofasz się w czasie, żeby poznać siebie, musisz tez poznać swoich rodziców.” – słowa aktorki.

Jane Fonda wspomina siebie jako osobę nieśmiałą i ciągle chcącą „spodobać” się swojemu ojcu. Nawet, gdy zaczęła karierę aktorską, która rozwijała się w szybkim tempie, czuła, ze nie potrafi sprostać oczekiwaniom. Ciągle czuła się nie do końca dobra. Jej relacje z ojcem cały czas były niewystarczające dobre, oschłe. Nie potrafili się ze sobą dogadać. Matkę straciła niestety bardzo szybko. Pani Frances Fonda popełniła samobójstwo. Jane, 12-letnia wtedy dziewczynka, jak się można domyślać, bardzo to przeżyła. Po tych chwilach bardzo długo nie potrafiła się pozbierać. Jej ojciec po roku poślubił inną kobietę.

Aktorka i jej rodzeństwo nie mogli już mieszkać z ojcem. Jane zamieszkała w internacie przy szkole, do której uczęszczała. Wspomina ją jednak bardzo dobrze, opowiada, że było to jej schronienie, bo było to miejsce stałe w jej życiu.

Małżeństwa.

Pierwszym mężem Jane był Roger Vadim, francuski, bardzo znany reżyser i scenarzysta (były mąż Brigitte Bardot). Aktorka zamieszkała we Francji i ich znajomość zaowocowała kilkoma filmami, m. in. Barbarella. Ze związku z reżyserem aktorka urodziła córkę Vanessę. Zamieszkali razem pod Paryżem w wielkim domu. Wszystko układało się na pierwszy rzut oka dobrze, jednak związek nie przetrwał. Jane Fonda wróciła do Stanów Zjednoczonych.

Drugi mąż aktorki to amerykański działacz społeczny i polityczny, Tom Hayden, którego poznała właśnie w momencie, kiedy sama zajęła się, tak jak on, działalnością antywojenną i walką o prawa obywatelskie. Łączyła ich silna więź i wspólne cele – walka o dobro dla Ameryki. Przeszli razem bardzo wiele. Z tego związku para ma syna – Troya Garity.

Trzecim i ostatnim mężem aktorki, był milioner Ted Turner, twórca CNN. Para bardzo dobrze się dogadywała, jednak, tak jak wspomina aktorka, Ted był bardzo w niej zakochany, do tego stopnia, że był bardzo o nią zazdrosny. Opowiada, ze musiała rezygnować z wielu rzeczy: wyjazdów, wyjść i spotkań z uwagi na zazdrość męża. Związek nie przetrwał i para rozwiodła się w 2001 roku. Do tej pory jednak są dobrymi przyjaciółmi.

Działalność społeczna.

Aktorka stała się działaczką i aktywistką, zaraz jak przeprowadziła się do Stanów Zjednoczonych po rozwodzie z pierwszym mężem. To w ten sposób poznała swojego drugiego męża. Założyła wraz z Donaldem Sutherlandem – aktorem – grupę Free The Army (FTA) – Uwolnić Armię, agitowała przeciwko wojnie wietnamskiej. Potem udzielała się również w walce o prawa Indian ale także przeciwko dyskryminacji czarnoskórych. Popierała również „Solidarność” w Polsce – odwiedziła nasz kraj w 1987 roku.

Aktorka do tej pory aktywnie działa między innymi na rzecz ochrony zwierząt, problemów Trzeciego świata oraz propaguje świadome rodzicielstwo.

Fittness.

Jane Fonda od zawsze dbała o siebie. Pomimo problemów z odżywianiem w młodym wieku, starała się dbać o ciało, więc kiedy wraz ze swoim drugim mężem, Tomem Haydenem, potrzebowali środków na swoje działania społeczne, wpadła na pomysł aby nagrać płytę z ćwiczeniami. Jej kasety video z aerobikiem, potem również książki sprzedawały się w milionach egzemplarzy, co pozwoliło Jane i jej mężowi na finansowanie działalności na rzecz społeczeństwa, tak jak zakładali. Muszę przyznać, że ten fakt bardzo mnie zaskoczył, bo nigdy wcześniej nie słyszałam o tym, aby Jane Fonda swego czasu była najsłynniejszą „ćwiczącą kobietą” w Stanach Zjednoczonych – była wtedy z powodu tej działalności bardzo popularna.

Aktorstwo.

Kariera aktorska Jane Fondy zaczęła się już w 1954 roku kiedy to zagrała obok swojego ojca w przedstawieniu charytatywnym „Dziewczyna z prowincji”. Od 1958 roku zaczęła uczęszczać na kursy dramatyczne i zagrała na Broadwayu. Jednak zauważoną aktorką stała się w momencie jak wyprowadziła się do Paryża, poznała swojego pierwszego męża i zagrała w kilku filmach przez niego wyreżyserowanych. Po powrocie do Stanów Zjednoczonych została po raz pierwszy nominowana do Oscara w 1970 roku za rolę w filmie „Czyż nie dobija się koni?”. Statuetkę natomiast odebrała 2 lata później za rolę prostytutki Bee w kryminale „Klute”. Aktorka była nominowana do tej nagrody jeszcze kilka razy i drugą statuetkę otrzymała za rolę w filmie „Powrót do domu”. Oprócz Oscarów Jane Fonda była kilka razy wyróżniona Złotym Globem, Emmy oraz statuetką Brytyskiej Akademii Filmowej.

Mimo dużej popularności aktorka zaczęła wycofywać się z kina i zrobiła to na kilkanaście lat. Wróciła dopiero na początku lat dwutysięcznych i zagrała w kultowym już filmie „Sposób na teściową”. Teraz możemy oglądać jej fantastyczną kreację w serialu „Grace i Frankie” – wciela się tutaj w rolę bardzo dojrzałej kobiety, która po rozwodzie układa sobie na nowo życie. Bardzo zabawna historia nowego początku.

Daj znać kto inspiruje Ciebie ze świata mody, filmu, show biznesu czy innego, a może jakaś historyczna postać? Podziel się nazwiskami, bo ta seria będzie cały czas żywa i chętnie zainspiruję się historiami cudownych kobiet.
Dziękuję.
I oczywiście daj znać czy artykuł Ci się spodobał. Będę wdzięczna za każdą opinię:)

Ściskam,
Weronika

źródła: https://www.hbo.pl/movie/jane-fonda-w-pieciu-odslonach_-101157, https://pl.wikipedia.org/wiki/Jane_Fonda, https://www.filmweb.pl/person/Jane+Fonda-9363
źródło zdjęć: https://pl.pinterest.com

(3) Komentarze

 1. O matkooooo!!!
  Moim filmem maturalnym był „Czyż nie dobija się koni?” i nie wiedziałam że grała w nim Jane Fonda. Muszę go obejrzeć jeszcze raz. Ale film z teściową w roli głównej….:D 😀 😀

  Moją inspiracją filmową jest oczywiście….Sarah Jessica Parker <3

  Buziaki!!

  1. SimplyBeautifulpl says:

   Ten o teściowej jest niezły 🙂
   Zresztą Jane Fonda to świetna aktorka 🙂
   Sarah Jessica Parker – na pewno znajdzie się w dalszych artykułach z tej serii.
   Dzięki

 2. […] Na koniec zostawiłam jeden z bardziej zabawnych seriali jaki oglądałam ostatnio. Dwie dojrzałe kobiety z ogromnym poczuciem humoru i moja ulubiona Jane Fonda, o której pisałam oddzielny artykuł na blogu – Sylwetki Kobiet – #1 Jane Fonda. […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *