Psychologia, Stylizacje

Dlaczego bycie odważnym bywa trudne…

„Nikomu z nas życie, zdaje się, bardzo łatwo nie idzie, ale cóż robić, trzeba mieć odwagę i głównie wiarę w siebie, w to, że się jest do czegoś zdolnym i że do tego czegoś dojść potrzeba. A czasem wszystko się pokieruje dobrze, wtedy kiedy najmniej się człowiek spodziewa.” 

Maria Skłodowska – Curie

Ja i odwaga to najczęściej dwa odległe bieguny. Tak. Niestety. Odwaga nie jest moim życiowym kompanem, a wiadomo, że całkowicie w życiu nie można bez niej funkcjonować. Choć ja na takie życie bym się pisała 🙂

Odwaga a dorastanie…

Z odwagą człowiek się rodzi. Dostaje pewną określoną dawkę aby móc poradzić sobie w życiu. Jednak okoliczności, wychowanie, otoczenie, atmosfera w której dorastasz ma ogromny wpływ na to, jak odwagę rozwijasz w sobie i jak jej używasz. Nie ma się co oszukiwać, że świat, w którym dorastasz ma wpływ na ukształtowanie Twojej osobowości.

W.Kruk earrings / Wibo lipstick

„Istnieją ludzie, którzy posiadają tak mało odwagi, by stwierdzić cokolwiek, że boją się nawet oświadczyć, iż wieje wiatr, chociaż wyraźnie to czują, o ile nie usłyszą przedtem, że ktoś już to powiedział.”

Goerg Christoph Lichtenberg

Faktycznie, czasami tak ogromny wpływ mają na Ciebie inni z Twojego otoczenia, że jesteś w stanie podporządkować innym swoje życie, zdanie i poglądy. Wolisz stać „z tyłu”, nie wychylać się i godzić się na to, co powie bądź robi ktoś inny. Nawet w kwestiach Twojego życia. Wtedy wykazujesz się zerową odwagą. Wtedy w ogóle nie chcesz jej do siebie dopuścić. Nie zdajesz sobie wtedy sprawy, że robisz sobie krzywdę zgadzając się na to, co nie jest dla Ciebie, co nie jest zgodne z Twoimi wartościami i przekonaniami, tylko dlatego, że boisz się reakcji.

Jeśli już w pewnym momencie życia zdecydujesz się na odwagę walki o swoje życie, to możesz na początku być rozczarowany tym jak zareaguje na to otoczenie. Bo przecież do tej pory byłaś tą, która była podporządkowana, więc dziwny dla innych jest fakt nagłej zmiany Twojego kierunku. Jednak zobaczysz, że warto. Warto być sobą nawet za cenę utraty pewnych relacji. Ciężko to przeżyć ale z czasem zobaczysz same korzyści z tego płynące. Bo co jest ważniejsze od nas samych?

fot. Dominik

Ja do tej pory mam ogromny z tym problem…

Z walką o siebie, walką o swoje zdanie, o swoje poglądy, o to jak chcę żyć. Wynika to z faktu podobnego jak pisałam powyżej: boję się zdania innych, jak na to zareagują, co będą myśleć i jak mnie osądzą. Wiem, że to zupełnie nie ma znaczenia w obliczu tak ważnej sprawy ale niestety zawsze jest.

„Odwaga nie polega na nieodczuwaniu strachu, ale na umiejętności działania mimo niego.”

Shelogh Brown

Bo odwaga zawsze wiąże się ze strachem. Odwaga towarzyszy przecież działaniom, których nie znasz, których dopiero co chcesz się podjąć, jest to coś nieznanego. W związku z tym strach w takich momentach to normalna rzecz. Niby to wszystko jest jasne i każdy z nas o tym wie.

Jednak tak trudno zdobyć się na odwagę…

Tak trudno pójść pierwszy dzień do szkoły czy pracy, 

Tak trudno skonfrontować z innymi swoje zdanie, 

Tak trudno zacząć bliższą znajomość z kimś, na kim Ci zależy,

Tak trudno określić, co jest Twoim celem,

Tak trudno walczyć o swoje,

Tak trudno podjąć decyzje, szczególnie te bardzo ważne,

Bo…

Boisz się odrzucenia,

Boisz się braku akceptacji Twoich poglądów,

Boisz się, że nie przypadniesz innym do gustu jako Ty,

Boisz się, że źle wybierz swoją drogę,

Boisz się porażki,

Boisz się skutków decyzji, że okażą się tymi błędnymi.

Wrocław napełnił mnie swoim klimatem…

„Odważny jest ten, kto wie, że przegra, zanim jeszcze rozpocznie walkę, lecz mimo to zaczyna i prowadzi ją do końca bez względu na wszystko.”

Harper Lee

Jednak, jeśli zadziałasz mimo strachu, to może okazać się, że…

Pierwszy dzień w szkole czy pracy, będzie jednym z lepszych dni w Twoim życiu,

Twoje zdanie zyska aprobatę,

Osoba, na której Ci zależy też wykazuje Tobą zainteresowanie,

Cel, który obierzesz stanie się Twoim sposobem na życie,

Zawalczenie o siebie zmieni Cię na całe życie,

Decyzja, którą podejmiesz będzie strzałem w dziesiątkę.

I jasne. Może się okazać tak jak powyżej, a może okazać się zupełnie inaczej. Jednak jeśli nie spróbujesz to nie dowiesz się jaki jest finał każdej z tych powyższych sytuacji. Strach nie może wykluczać Cię z życia. Ze strachem nie wygrasz, ale możesz nauczyć się z nim postępować i z nim żyć.

Dlatego życzę sobie i Tobie wielkiej odwagi słowami, które sprawiają, że w momentach braku sił, jest mi lepiej:

„Życzę ci odwagi słońca, które mimo nędzy i ogromu zła tego świata, dzień po dniu wschodzi i obdarza nas blaskiem i ciepłem swych promieni.”

Phil Bosmans

Obyśmy szli przez życie jak słońce, które bez pytań, bez oczekiwań, mimo zła, ogromu łez i strachu, mimo krytyki i złych słów odważnie każdego dnia z ogromnym wysiłkiem wstaje i otula nas swym ciepłem. 

Chciałabym być dla siebie, dla moich bliskich i dla Ciebie słońcem każdego dnia!

Tulę,

Weronika

That’s How It Is – Woman

P.S. Zdjęcia zrobiliśmy we Wrocławiu – mieście, które zachwyciło nas swoim magicznym klimatem. Kamienice, parki i Stary Rynek – miejsca, które warte są uwagi jeśli się wybierzecie do tego miasta. Polecamy!

(8) Komentarzy

 1. Też czasem odwagi mi brak…a może siły aby o wszystko godnie zawalczyć.. czasem i tak jest…
  pozdrawiam serdecznie znad filiżanki kawy:)

  1. SimplyBeautifulpl says:

   Chyba każdy ma z tym problem prawda?
   Najważniejsze to mieć tego świadomość i walczyć ze sobą !

   Pozdrawiam:)

 2. Wiesz kiedy stałam się odważna? Kiedy przestałam myśleć co inni by sądzili na mój temat i zaczęłam patrzeć na to co mi się podoba w życiu. Najważniejszym krokiem było po prostu przestać się przejmować i iść za swoim. Pozdrawiam Piękna 😘❤

  1. SimplyBeautifulpl says:

   No właśnie. Choć ja to wszystko wiem, wiem że taka jest jedyna słuszna droga to i tak cały czas przejmuje się opinią innych.
   Co prawda w mniejszym stopniu niż kiedyś ale zawsze.
   Dziękuję Ci za te słowa! Buziak :*

 3. Nigdy nie uważałam sie za osobę odważną, często też ten brak odwagi mi przeszkadzał i blokował moje działania. Jednak mialam w moim życiu takie momenty, kiedy czułam, że nie mam wyboru, wtedy trochę przybywało mi odwagi i nagle robiłam to, czego wcześniej bym nie robiła. Ale tak miałam tylko w wyjątkowych sytuacjach.

  1. SimplyBeautifulpl says:

   świetnie, że odnajdujesz w sobie te mega działanie w takich czy innych sytuacjach – znaczy, że odważna z Ciebie kobietka ale zapewne pracowałaś na to latami. Więc cóź mogę powiedzieć – życzę Ci mnóstwa odwagi i będę się od Ciebie uczyć 😉

 4. Bardzo ciekawy blog. Dodałem go do ulubionych na pewno
  tu wrócę.

  1. SimplyBeautifulpl says:

   Bardzo dziękuje 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *