Psychologia, Stylizacje

Czy warto zawrócić bieg rzeki ? – long coat/Warsaw

Witaj,

Życie każdego z nas płynie do przodu niczym rzeka, w określonym kierunku, do określonego celu. Napotyka po drodze przeszkody: kłody, kamienie, patyki itp. Jednak pokonuje je swoimi rozpędzonymi falami i płynie dalej.

„Żeby przeżywać życie, trze­ba widzieć w nim sens. Żeby chcieć ra­no wstać z łóżka, trze­ba widzieć w tym ja­kiś cel.”
Janusz Leon Wiśniewski

Są chwile w życiu człowieka, kiedy zaczynasz zastanawiać się, czy wspomniana rzeka płynie w odpowiednim kierunku, czy cel który obrałaś jest odpowiedni, czy jesteś pewna, że chcesz, aby właśnie tak wyglądało Twoje życie?Answear coat / Mango skirt / Ryłko shoes / Pieces scarf / Mac cosmetics lipstick / H&M sunglasses

Rzeka to tylko metafora. Wiadomym jest, że rzeka tak po prostu nie zacznie płynąć w przeciwnym kierunku. Jednak z Twoim życiem jest juz zgoła inaczej. Możesz zawrócić nurt, jeśli tylko chcesz. Możesz „wywrócić” wszystko do góry nogami, jeśli tylko uważasz, że dotychczasowe życie nie jest tym, które chciałbyś mieć.
Jedyne co Cię powstrzymuje to brak odwagi i strach.

Brak odwagi

Bez odwagi nigdy nie będziesz w stanie nic zmienić. Każda decyzja, każdy ruch, który chcesz wykonać, który ma być inny niż dotychczas wykonywany wiąże się z odwagą. Nawiąże tu do ulubionej przez Ciebie miłości. Przecież gdyby nie odwaga, my ludzie nie łączylibyśmy się w pary – każda decyzja o podarowaniu komuś bliskości i intymności obarczona jest mega ryzykiem i ogromną odwagą z każdej ze stron. Podejmując decyzję o byciu razem nie wiemy jak będzie, zaczynamy przygodę, która na moment podejmowania decyzji jest w ogóle nie znana. Jedyne to wierzymy mocno, że będzie dobrze. A wiesz dlaczego? Bo mocno tego chcemy. „Chcenie się” jest istotą wszystkich podejmowanych przez nas decyzji. Jeśli już zdobędziemy się na odwagę, zrobimy ten pierwszy krok, pojawia się ogromny strach przed wspomnianym wcześniej nieznanym.

„Gdybyś się nie bał, cóż byłaby warta Twoja odwaga?”
Giovannino Guareschifot. Dominik

Strach

Strach towarzyszy Ci często, gdy masz zrobić coś co jest Ci nieznane, kiedy czeka Cię przeżycie, którego nigdy wcześniej jeszcze nie przeżyłeś, bądź bardzo zależy Ci na dobrym efekcie określonych działań. Dlaczego Panna Młoda tak mocno stresuje się przed swoim ślubem? Marzy o idealnym dniu swojego ślubu, takim o którym marzyła od dawna, gdzie widzi zadowolone twarze gości, piękną salę, uśmiechniętego księdza. Marzy o tym, aby ten dzień każdy wspominał wspaniale. Jednak oczekiwania a rzeczywistość to dwie różne sprawy. Pewnych sytuacji nikt nie jest w stanie przewidzieć, więc jeśli Panna Młoda nastawi się na taki idealny dzień, wystarczy jedna rzecz, która wydarzy się nieplanowanie i wyprowadzi ją z równowagi. To tylko przykład, ale ile takich sytuacji możesz przytoczyć. A jeśli idziesz w nieznane? Masz wrażenie, że stąpasz po cienkim gruncie, Twoje ruchy są niepewne, masz wrażenie, że nie robisz postępów. To wszystko w głowie sprawia strach. Z jednej strony jest potrzebny, bo mobilizuje, jednak nie może Tobą zawładnąć, paraliżować, bo wtedy blokuje.

„Odwaga to panowanie nad strachem, a nie brak strachu.”
Mark Twain

Odwaga bez strachu nie istnieje, odwagą jest panowanie nad strachem. Nie można byłoby mówić o wielkiej odwadze, gdyby nie towarzyszył temu strach, bo to przecież przełamanie strachu jest pierwszym i największym krokiem jaki robimy, gdy podejmujemy jakieś wyzwanie. Muszę Ci się przyznać, że ostatnio bardzo mocno zaznajomiłam się ze stresem i strachem właśnie, gdy musiałam podjąć jedną z ważniejszych zawodowych decyzji w moim życiu. Zawsze o tym marzyłam, ale cały czas bałam się zrobić ten krok. Bałam się podjąć decyzję. Bo o tą decyzję tak naprawdę chodziło, To było najtrudniejsze. I jest prawdą, że decyzja wydaje się trudna dopóki się jej nie podejmie. Podjęta decyzja staje się celem i perspektywą na inne życie. Inne niż dotychczas, z wielkim znakiem zapytania. Jednak gdzie w duszy czuję ulgę i podekscytowanie zarazem, że to zrobiłam i jestem w tym miejscu w którym jestem. Czuję, że będzie dobrze. Inaczej. Liczę na to, że nie będę tego żałować. Nie widzę innej drogi do spełniania marzeń. Także trzymaj za mnie kciuki.


W takim razie czy warto zawrócić bieg rzeki?

Mimo strachu, braku odwagi, znaków zapytania – jeśli czujesz, że musisz coś zmienić a drodze do realizacji marzeń. Zrób to. Spróbuj podjąć decyzję. Warto. Jestem tego pewna.

Dużo odwagi 🙂
Ściskam,

Weronika

Teraz Twoja kolej: Jestem ciekawa czy kiedykolwiek byłaś w podobnej sytuacji? Gdy musiałaś podjąć trudną decyzję, obarczoną jedną wielką niewiadomą? A może podjęłaś taką decyzję – jeśli tak, to jakie skutki przyniosła? Jesteś szczęśliwa?

„Gdy stanąłem w lesie na rozstaju dróg podążyłem tą mniej uczęszczaną, i wiedziałem, że to znaczy już, że jest inaczej.”
Nancy H. Kleinbaum

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *